СТРУГА 2021: Металург рутински ја совлада Струга за 5. место

Ракометарите на Металург го освоија петото место на 49. издание на Струшкиот турнир откако во натпреварот за пласман беа подобри од домаќинот Струга со 29:23.

Металург подобро го отвори натпреварот и поведе 2:0 и 4:2, но Струга брзо успеа да израмни. Во продлжение екипите го менуваа воството, а предноста беше само минимална на двете страни.

Во финишот на полувремето Металруг повторно ја врати предноста од два гола, беше 10:8 а серијата продолжи и за првпат имаа највисоки четири позитива. До паузата Струга ја намали негативата и замина со минус три на одмор 12:15.

Стружани добро го отворија втриот дел и со два гола веднаш се вратија во игра. Сепак Металург не дозволи противникот да направи пресврт и уште еднаш се одалечи на сигурна предност.

До крај на натпреварот попушти отпорот на Струга, а Металург го искористи тоа да стигне до сигурна победа. Во финишот ракометарите на Иван Марковски влегоа со предност од 25:19 што беше доволно за сигурен триумф и освојување на 5. место на струшкиот турнир.