181214 Anna Lagerquist of Sweden during the EHF European Women’s Handball Championship match between Sweden and Norway on December 14, 2018 in Paris. Photo: Jon Olav Nesvold / BILDBYRÅN / kod JE / 160384

Ростов Дон со пивот од Шведска во трка за титулата во ЛШ

Репрезентативката на Шведска, пивотот Ана Лагерквист после три години во редовите на Никобинг кариерата ја продолжува во таборот на шампионот на Русија, Ростов Дон.

Лагерквист потпиша договор со тим кој во следната сезона ќе биде меѓу главните кандидати за освојување на титулата во Лигата на шампионите.

Според информациите таа била во комбинација и за тимот на Баја Маре од Романија и преговарала со овој клуб.

Сепак, понудата на Ростов Дон била далеку подобра така на крајот заврши во првенството на Русија.