Ризоска не можеше сама, Деспина со полн плен од кај Феникс

Тимот на Деспина се враќа со победа од гостувањето кај Феникс во Битола, откако избраничките на Страшо Илиески славеа со убедливи 20-31.

Гостинките уште од стартот си го фатија редот, поведоа со 0-3, во продолжение имаа и 5-10, а до паузата ја задржаа таа предност, 8-13.

Во вториот дел, по 10-14, прилепчанки зголемија на 10-19 и веќе немаше дилеми до крајот околу победникот на овој натпревар.

Македонската репрезентативка Емилијана Ризоска даде 11 гола, но тоа беше премалку за Феникс, додека кај победничката екипа по седум погодоци дадоа Ангела Камческа и Сара Цветковска.

ПозЕкипаНПРЛБ
1КУМАНОВО14140042
2ЧАИР14111234
3ДЕСПИНА1481525
4ПЕЛИСТЕР 20121472523
5ШАМПИОН1461719
6ГЕВГЕЛИЈА14401012
7ФЕНИКС АМС1430119
8КУЗМАН1401131