Последна шанса за мажите, почнуваат завршните битки за место во елиминации

Со натпреварот меѓу Португалија и Јапонија стартува последното коло на машкиот турнир на Олимписките игри, а ќе треба да се пополнат уште три места за четврт-финалето.

Утре ќе бидат познати сите двојки по кои ќе се тргне во битка за медалите, но и кои осум селекции ќе се борат за останување до крај на Олимпијадата.

Како што стојат работите Египет и седумте европски селекции ќе бидат во разигрувањето, но и Бразил има своја „луда шанса“, која останува да се види дали ќе биде остварлива.

Има комбинација во која може со победа на Германија и пораз на Норвешка од Франција да се направи круг од три репрезентации со ист број на бодови. Сепак, јасно е дека Германија е фаворит на овој дуел, па останува да се види како ќе течат работите.

ОЛИМПИСКИ ИГРИ – МАЖИ

5.КОЛО (НЕДЕЛА, 1 АВГУСТ)

ГРУПА А

07:15ч

ШПАНИЈА – АРГЕНТИНА

09:15ч

НОРВЕШКА – ФРАНЦИЈА

12:30ч

ГЕРМАНИЈА – БРАЗИЛ

ГРУПА Б

02:00ч

ПОРТУГАЛИЈА – ЈАПОНИЈА

04:00ч

ЕГИПЕТ – БАХРЕИН

14:30ч

ДАНСКА – ШВЕДСКА