Охрид минимално загуби на контролата со Црвена Ѕвезда

Тимот на Охрид, кој дел од подготовките за пролетниот дел на сезоната одработува во Србија, го одигра првиот пријателски натпревар.

Избраниците на Горан Андоновски загубија од Црвена Ѕвезда со 35-34, иако на полувремето имаа водство од четири гола, 18-14.

Најефикасен во охридскиот тим беше Цирар со седум гола, шест постигна Бојаниќ, а по пет пати погодија Каракоч и Дрогришки.

Во среда амбициозниот состав на Охрид ќе одигра пријателски натпревар и со тимот на Партизан, српскиот претставник во регионалната СЕХА лига.

Охриѓани обезбедија место во разигрувањето за титулата оваа сезона, но таму ќе стартуваат без бодови.