Ница влезе во серија на порази, Мицевска со осум интервенции

По поразoт од Нант, екипата на Ница денеска доживеа повторно пораз во првенството на Франција, овој пат на гостински терен против Бензансон со 30:26 во плеј-оф фазата.

Екипата на Марјан Колев беше во водство во поголемиот дел од првото полувреме. Домаќинките во последните минути од првиот дел го скршија отпорот на противникот и заминаа со предност од 14:13 на полувреме.

Во вториот дел, Ница се врати во игра и во 36. минута имаше солидни три гола разлика, 15:18, но противничката екипа во последните дваесетина минути одигра подобро во нападот и одбраната и ги освои новите бодови.

На овој натпревар настапи и репрезентативката на Македонија, Јована Мицевска. Младата голманка натпреварот го заврши со осум интервенции.