Листа на стрелци: Караиванов, Мајиќ и Илиев ја поведоа трката

Најдобриот стрелец од 2018 и 2019 година, Ивица Илиев е во топ 3 стрелци и на стартот на новата сезона во Супер машката лига. Тој успеа да постигне убедливо најмногу голови за тимот на Радовиш на средбата против КЛ7 така што се избори за 3. место во моментов.

Притоа Илиев има гол помалку од Мирко Мајиќ и два од лидерот на Листата на стрелци, Мите Караиванов.

Ова е најава а интересна битка меѓу нив бидејќи веќе се издвоија.

Најефикасниот од ланската сезона, Давор Палевски засега заостанува, но не е така далеку така што и од него може да се очекува да влезе во трка за првото место кај стрелците.

РанкИграчЕкипаПозицијаГоловиНатпревари
1mkdМирко Мајиќлево крило353
2mkdМитко Стоиловлев бек264
3mkdЈован Талевскицентрален бек254
4mdaАлександар Лупашколев бек254
5mkdМите Караивановлев бек232
6mkdЈане Јанчевцентрален бек234
7mkdИвица Илиевцентрален бек212
8mkdЦветан Кузманоскилево крило184
9mkdСтефан Дрогришкилев бек174
10srbСтрахиња Симиќцентрален бек162
11mkdДавор Палевскилево крило162
12srbДушан Медиќцентрален бек154
13mkdДимитар Ѓеоргиевскицентрален бек153
14croЗлатко Хорватдесно крило153
15srbНемања Милутиновиќлев бек152
16mkdДарио Петровскилев бек144
17mkdНикола Роглевдесен бек144
18mkdСтефан Талевскицентрален бек, лево крило144
19srbВања Смиљаниќдесен бек, десно крило123
20mkdАнгелче Органџиевлев бек122
21mkdИлија Диновлево крило113
22mkdДарко Кондевлево крило103
23mkdАлександар Тренчевскипивот102
24mkdАлен Ќосевскидесно крило103
25mkdОрданчо Лазовлево крило104
26mkdБожидар Илиескицентрален бек102
27mkdДавор Шокоскилев бек103
28mkdАлександар Василевскилев бек102
29mkdЗоран Стојановскилево крило92
30geoХазеин Рустамовлево крило93
31mkdМице Шилеговдесно крило93
32mkdПеце Ѓорѓиоскипивот94
33mkdМартин Серафимовдесен бек92
34mkdСлаве Јанковскилево крило92
35mkdСтефан Крстевскицентрален бек93
36mkdСтефан Атанасовскипивот93
37mkdФилип Трајановдесно крило92
38mkdЗдравко Постоловцентрален бек82
39mkdДаниел Андоновскилев бек82
40mkdЗлатко Мојсоскидесно крило83
41geoРеваз Чантуријадесно крило83
42mkdНикола Димитровдесно крило84
43mkdСтефан Додиќцентрален бек, лев бек82
44mneФилип Кривокапиќцентрален бек71
45mkdМихаил Аларовпивот72
46mkdХристијан Бикоскилево крило73
47mkdМартин Димовдесно крило72
48croМаријан Мариќлев бек73
49mkdГоран Печенковскицентрален бек72
50srbЖарко Барјактаревиќдесен бек72