Костески и Плзен на максимум во Чешка

Тимот на Талент Плзен стигна до осмата победа во осмиот натпревар во првенството над Чешка, откако славееше против Хранице со 44:24.

Македонскиот интернационалец Никола Костески одигра повторно на високо ниво триесетина минути, во кои постигна три гола.

Десното крило имаше и две асистенции и три украдени топки на овој натпревар, по кој Плзен го задржа максималниот биланс во чешкиот шампионат.

Во следното коло Талент Плзен и Костески за ривал ќе го имаат незгодниот состав на Зубри веќе за три дена.