Кадетски турнир, Скопје 2019: Србија со три од три, двете селекции на Македонија на исто

После одигрувањето на шест натпревари на кадетскиот турнир во Скопје и одиграни шест натпревари селекцијата на Србија е во водство со вкупно девет бода откако има три победи од три средби.

Ова е најава за освојување на турнирот бидејќи утре треба да игра со последнопласираната Бугарија.

Двете репрезентации на Македонија, пак, имаат по една победа и тоа против Бугарија, но и по еден пораз кој го остварија против лидерот Србија. Утре ќе имаат натпревари против БиХ, а в петок меѓусебе ќе ги одмерат силите.

КАДЕТСКИ ТУРНИР – СКОПЈЕ 2019

РАСПОРЕД И РЕЗУЛТАТИ

МАКЕДОНИЈА Б – СРБИЈА          24:31 (11:17)

МАКЕДОНИЈА А – БУГАРИЈА    31:22 (16:12)

БИХ – СРБИЈА         27:31 (12:18)

МАКЕДОНИЈА Б – БУГАРИЈА     32:25 (17:14)

БИХ – БУГАРИЈА    46:25 (22:13)

МАКЕДОНИЈА А – СРБИЈА         25:28 (11:14)

ЧЕТВРТОК, 12 ДЕКЕМВРИ

10:00ч

БУГАРИЈА – СРБИЈА

12:00ч

БИХ – МАКЕДОНИЈА Б

20:00ч

МАКЕДОНИЈА А – БИХ

ПЕТОК, 13 ДЕКЕМВРИ

10:00ч

МАКЕДОНИЈА А – МАКЕДОНИЈА Б

ТАБЕЛА: 1. Србија 9 бода (90:76); 2. БиХ 3 (73:56, -1 меч); 3. Македонија А 3 (56:50, -1 меч); 4. Македонија Б 3 (56:56, -1 меч); 5. Бугарија 0 (72:109).