Историја за Алкалоид – го исфрли суперлигашот Радовиш од Купот, Стојков даде 13 гола!

Тимот на Алкалоид обезбеди историски пласман во групната фаза од Купот на Македонија уште во првата година од постоењето, откако на домашен терен триумфираше убедливо над суперлигашот Радовиш со 39-27.

Во првото полувреме и двете екипи имаа свои моменти, но домашните навидум имаа контрола на резултатот. Пред паузата стигнаа и до плус пет, но едно мало опуштање како против Голден Арт, беше доволно радовишани Трајчевски и на два пати Трајанов да се вратат на минус два, 17-15.

Ѓорѓиев, Серафимов, Стојковиќ и Димовски реализираа на стартот на вториот дел за 21-15 за Алкалоид и немаше повеќе никакви дилеми околу победникот. Падна мотивацијата кај гостите и до крајот домашните одработуваа само рутински до конечните 39-27.

Најдобри стрелци во победничкиот состав беа Александар Стојков со 13 гола и Мартин Серафимов со седум, додека кај Радовиш се истакнаа Ангелче Органџиев со седум погодоци.

Куп на Македонија, елиминациско коло:
*прочитајте го извештајот од секој натпревар со клик на резултатот

Охрид – Преспа 38-21
Металург – Јехона 44-22
Голден Арт – Партизан Гевгелија 41-19
Пролет – Кичево 51-21
Јуниор КВ – Куманово 32-29
Скопје – Текстилец 35-19
Работнички – Драчево 25-30
Македонија Ѓорче Петров – Струга 26-37
Еурофарм Пелистер 2 – Металург РА 38-18
Астраион – Прилеп 25-37
Борец – Тиквеш 26-35
Бутел Скопје – Вардар Неготино 35-25
Шампион – Еурофарм Пелистер 13-40
Аеродром – Младост Богданци 29-24
Алкалоид – Радовиш 39-27