Женска лига: Шампионот оди по нови бодови во Струга

Ракометарките на Металург денеска имаат шанси да продолжат со одличниот ритам во кој се наоѓаат од стартот на сезоната. Според игрите кои ги покажуваат и годинава одат на високо ниво, но сосема извесно е дека главното ќе биде кога ќе дојдат пресметките со Куманово и Вардар.

Сепак, денеска тимот на Металург влегува како фаворит на дуелот против Стружанка и за очекување е да дојде до нови бодови.

ЖЕНСКА ЛИГА

ДВОЈКИ И РЕЗУЛТАТИ ОД 5. КОЛО

ДЕСПИНА – АЛУШОВСКИ           33:23 (ИЗВЕШТАЈ)

Камческа 7, Седлоска 5, Филипоска 4 – Георгиевска 6, Мисовска 5, Николовска 4

САБОТА, 12 ОКТОМВРИ

16:00ч

СТРУЖАНКА – МЕТАЛУРГ

Сала: „Нико Нестор“ во Струга. Судии: Адријана Здравковска и Сања Божиновска од Скопје. Делегат: Васко Дјакоски од Кичево.

17:00ч

ЧАИР – ЃОРЧЕ ПЕТРОВ

Сала: ОУ „7 Март“ во Скопје. Судии: Виктор Андонов и Стојанчо Јовановски од Скопје. Делегат: Лери Мирчески од Скопје.

18:00ч

СПАРТАК – ГЕВГЕЛИЈА

Сала: ОУ „Круме Кепески“ во Скопје. Судии: Михаела Капсарева и Лејла Јашар од Сопје. Делегат: Васе Зипевски од Гостивар.

НЕДЕЛА, 13 ОКТОМВРИ

16:45ч

КУЗМАН ВАРДАР ИЛИНДЕН – ОВЧЕ ПОЛЕ СУ

Сала: Гоце Делчев (Илинден) во Скопје. Судии: Иво Ѓеоргиевски и Игор Наумовски од Скопје. Делегат: Златко Локвенец од Скопје.

19:30ч

ПЕЛИСТЕР – ВАРДАР

Сала: „Боро Чурлевски“ во Скопје. Судии: Никола Пауноски и Оливер Спировски од Струга. Делегат: Славчо Каланоски од Струга.

КУМАНОВО Е СЛОБОДНО

ТАБЕЛА: 1. Металург 12 бода (161:64); 2. Куманово 12 (149:82); 3. Вардар 12 (148:84); 4. Чаир 9 (102:74); 5. Стружанка 6 (113:104); 6. Спартак 6 (103:118); 7. Деспина 6 (126:152); 8. Овче Поле СУ 3 (90:100); 9. Ѓорче Петров 3 (72:93); 10. Пелистер 3 (82:105); 11. Гевгелија 3 (70:110); 12. Алушовски 0 (111:173); 13. Кузман Вардар Илинден 0 (75:143).