Драма покрај езерото: Стружани промашија пенал за триумф, дербито без победник

Езерското дерби меѓу Охрид и Струга заврши нерешено, 17-17, а двете екипи поделија по еден бод во драматична завршница. На полувреме исто така беше 8-8 и јасно беше дека до крајот ќе се гледа израмнет натпревар.

По 5-4 за домашниот тим, охриѓани постигнаа три гола во серија преку Блажески, Кривокапиќ и Манасков за 5-7, а беше и 6-8. Домашните не дозволија гостите да се одлепат и со два гола во финишот на полувремето преку искусниот Димитријески и Пајкоски, успеаја да стигна до 8-8, а со тој резултат се замина на пауза.

На стартот на вториот дел продолжи резултатската клацкалка. Стружани беа тие што поведуваа со еден гол разлика, а охриѓани секогаш израмнуваа. Домаќините имаа неколку прилики за првпат да стигнат во мечот и до плус два, но не ги искористија, па казната стигна на спротивната страна. По 14-13, Чагаљ погоди два пати, Даниловски одбрани потоа, а Тот донесе плус два за Охрид, 14-16 на седум минути до крајот.

Стружани згрешија уште еднаш во нападот, но Јовановски одбрани. Со два гола на Рајатовски, Струга израмни на 16-16 за нови возбудувањата во финишот на мечот. Беше 17-17, а потоа двете екипи не реализираа по еден напад.

Охриѓани направија пробивање, па стружани добија шанса од пенал за водство. Николиќ не го реализираше седмерецот и гостите сега имаа последен напад, кој не успеаја да го претворат во гол и мечот заврши нерешено, 17-17.

17 - 17
Конечен резултат

Место

Спортска сала Тими

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
СТРУГА817Реми
ОХРИД817Реми

СТРУГА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Владо Затаракоскиголман00
2Петар Маркоски-20
4Христијан Крстаноскилев бек00
5Бобан Савески-00
7Пеце Рајатоскидесно крило03
10Вук Лакичевиќдесен бек00
11Тодор Јанкулоскидесно крило00
12Мартин Јовановскиголман00
14Славиша Димитријескицентрален бек01
18Богдан Николиќцентрален бек03
23Игор Илиевскилево крило00
24Ненад Костоскилево крило00
25Вукашин Ракочијалев бек05
44Дарио Симоноскипивот02
55Филип Пајкоскипивот13
77Никола Цветаноскилев бек00
 Вкупно 317

ОХРИД

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Јагош Брауновиќголман00
4Крсте Андоновскилево крило00
5Мартин Ивановскицентрален бек10
6Филип Кривокапиќцентрален бек01
7Бобан Блажескидесно крило05
8Наум Костовдесно крило00
9Игор Чагаљпивот03
10Филип Николовдесен бек00
11Михаил Иваноскидесен бек00
13Борче Соколовцентрален бек00
14Михајло Младеновиќлев бек00
24Мартин Манасковлев бек03
35Николче Ристескилево крило00
55Кристијан Димитриескипивот00
94Денис Тотдесен бек25
97Никола Даниловскиголман00
 Вкупно 317

Officials

Судии:Делегат:
АНГЕЛЕСКИ ГОРАН
СЕДЛОСКИ РУБИНЧО
ЦВЕТКОСКИ ИЛИЈА
ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 1961990027
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР980124
3ПРОЛЕТ950415
4МЕТАЛУРГ932411
5БУТЕЛ932411
6ОХРИД92349
7СТРУГА90363
8ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 290272