Димитриоски даде десет гола, Вардар до врв ја наполни мрежата на Тиквеш

Ракометарите на Вардар се пласираа во финалниот двобој од четвртфиналната група во Купот на Македонија, откако славеа над Тиквеш со убедливи 42-24. Стратегот Стевче Алушовски на овој меч ги одмори Дибиров, Чупиќ, Ристовски, Гаџа, а за Тиквеш не настапи Јанчев.

Кавадарчани одржуваа резултатска рамнотежа на стартот на мечот, во еден момент дури имаа и предност, 5-7, но вардарци со серија од пет голови направија пресврт, 10-7.

Потоа беше и 15-12 во 25. минута, а гостите не постигнаа погодок пет минути. „Црвено-црните“ не промашуваа во нападот и до паузата постигнаа уште шест погодоци за 21-12.

Второто полувреме беше само формалност, но вардарци не застанаа и ја наполнија до врв мрежата на кавадарчани за конечни 42-24. Најдобри стрелци беа Димитриоски со десет и Јагуриновски со девет погодоци, а за Тиквеш, Симиќ даде 11 погодоци.

За место на завршниот турнир во Купот, Вардар ќе се бори против победникот од дуелот меѓу Радовиш и Астраион.