ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: ПИК Сегед по заверка на титулата во Унгарија

[addthis tool="addthis_inline_share_toolbox_tgn7"]

Екипата на ПИК Сегед денес ќе го одигра вториот дуел од од финалната пресметка против Веспрем.

Избраниците на Хуан Карлос Пастор на првиот дуел дојдоа до убедлива победа од 31:25.

ПИК Сегед доколку триумфира на денешниот дуел, тогаш ќе ја одбрани шампионската титула во националниот шампионат, додека Веспрем со евентуален триумф ќе се избори шампионот да се одлучува на мајсторка.

Во вечерниот термин од 21:00 часот ќе започнат квалификациите за Светското првенство 2023 за земјите од Северна Америка и Карибите.

Како што е веќе познато, женската репрезентација на Македонија на да учествува на Мундијалот, откако на двапати беше убедливо поразена од Украина.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: 

15:30 ИЗМИР – ЈАЛИКАВАК

18:30 ВЕСПРЕМ – ПИК СЕГЕД (УНГАРИЈА)

21:00 КУБА – МЕКСИКО (КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2023)