Дамите го дознаа распоредот – старт со Исланд, на крај со Грција

Женската сениорска репрезентација ја очекува настапот на квалификацискиот турнир за пласман во баражот за Светското рвенство во Шпанија во 2021 година.

Ждрепката им ги додели Исланд, Литванија и Грција на избраничките на Симе Симовски, а најдобрите две од групата продолжуваат во баражот.

Распоредот е веќе познат. Во првиот натпревар, Македонија ќе игра со Исланд, во вториот со Литванија, а на крај со јужниот сосед.

Турнирот веројатно ќе се игра во Грција, а доколку тие се откажат право на организација ќе има Македонија.

Има два можни термини за играње, од 27 до 29 ноември, како и од 4 до 6 декември.