Вардарки не препуштија ништо на случајот, ќе играат за пехарот од Купот

Ракометарките на Вардар го затворија списокот на учесници на завршниот турнир од Купот на Македонија откако ја совладаа Стружанка со 27:19.

Од почетокот на средбата се виде дека составот на Вардар ќе нема поголеми проблеми за да дојде до победата. Наметна свое темпо и успеа да стигне до предност од 3:0. Овие три гола беа и повеќе од доволни за да се стигне до 13:10 на полувреме.

Во вториот дел дојде до израз квалитетот на двата состави и дефинитивно се виде дека вардарки се поквалитетни. Стигнаа без проблеми до победа од 27:19 со што го комплетираа списокот на учесници на Ф4 турнирот.

Покрај Вардар, место обезбедија и Куманово, Чаир и Металург.

ВАРДАР – СТРУЖАНКА               27:19 (13:10)

Сала: „Јане Сандански“ во Скопје. Судии: Лејла Јашар и Михаела Капсарева од Скопје. Делегат: Ерик Белимов од Скопје.

ВАРДАР: Груовска, Трајковска, Попова, Ѓеоргиевска, Стефаноска 3, Џатевска 4, Лазаровска, Трпевска 6, Костовиќ 3, Диневска 4, Миновска 2, Галевска 3, Стојановска, Стаменкова, Коцева, Дамјановска 2.

Седмерци: 1/2, Исклучувања: 8 мин.

СТРУЖАНКА: Ристоска, Митоска, Јовичинац, Голабоска, Дукоска 5, Переска 1, Б. Затуроска, Јоноска, И. Затуроска 1, Ѓоршулеска, Јусуфи, Петреска 2, Делиоска 8, Маркоска

Седмерци: 4/5, Исклучувања: 6 мин.