Валтер: Мислам дека имаме добар тим, јас сум оптимист за тоа што ни претстои!

Македонскиот вицепрвак Еурофарм Пелистер денес ги започна подготовките за новата сезона, во која тимот ќе се натпреварува на дури пет фронта – Суперкуп, Куп на Македонија, СЕХА лига, Лига на Европа и Суперлига.

Тимот, кој лани финишираше на втората позиција во домашниот шампионат, претрпе поголеми промени во играчкиот кадар и доби нов предводник. Данецот Ларс Валтер ќе ги предводи „фармацевтите“ во новата сезона и ќе се обиде со своите избраници да го симне Вардар од македонскиот трон.

Валтер на првиот тренинг им ги претстави плановите на своите избраници и истакна дека до стартот на новата сезона не е исклучена можноста за уште некое засилување во тимот.

,,Имаме само еден месец до почетокот на официјалните натпревари. Првиот дуел е против Мешков Брест на 25 август и немаме многу време. Затоа ќе треба можеби да играме малку повеќе ракомет отколку што тоа нормално го правиме и напорно да работиме на физички план. Ќе биде интересно да видиме како ќе изгледаме за четири недели, бидејќи е краток период, но мислам дека ќе успееме. Досега, тест резултатите се одлични, и почнуваме напорно да работиме. Досега не игравме ракомет, ова е наш прв тренинг со топка. Но, од тоа што го видов, видео записите и натпреварите, мислам дека имаме добар тим. Се работи се добри личности, два дена сме заедно и мислам дека „дишеме“ добра работна атмосфера. Луѓето сакаат да работат и оптимист сум за тоа што ни следи. Не исклучувам можност за уште некое засилување летово”, изјави Ларс Валтер.

Пелистерци почнаа со подготовки, Павле Атанасијевиќ и Кузманоски се приклучија на првиот тим (ФОТО)