Бутел Скопје со три од три во Србија, падна и Црвена Ѕвезда

Бутел Скопје со три победи на три меча се враќа од подготовките во Србија, откако на последниот контролен натпревар славеше триумф над незгодниот тим на Црвена Ѕвезда со 25-27.

Бутелци имаа водство и на полувремето со 11-12. Најдобри стрелци беа десниот бек Душан Трифковиќ со пет погодоци, а по четири постигнаа Горан Печенковски, Бојан Спасовски и Јовица Младеновски.

Претходно Бутел ги совлада Вождовац и Шамот Аранѓеловац, а од вторник ракометарите под водство на Кристијан Грчевски ќе ги продолжат подготовките за плеј-офот во Суперлигата.