Барселона е недопирлива во Шпанија, освои уште еден трофеј

Ракометарите на Барселона ја продолжуваат доминациајта во Шпанија и освоија уште еден трофеј во Копа дел Реј. Во финалето Барселона убедливо го совлада Адемар со 35:27.

Избраниците на Чави Пасквал немаа проблеми на дуелот против Адемар, каталонскиот тим доминираше во текот на сите 60 минути. Уште на полувреме фаворитот имаше добра позитива кога водеше 20:13.

Продолжението не донесе ништо ново на теренот, Барселона рутински го контролираше натпреварот и сигурно го водеше до победа. Адемар беше немоќен да направи изненадување и беше поразен.

Со овој трофеј Барселона ја продолжи низата во Копа дел Реј и го освои осмиот трофеј по ред.