Андоновски: Охрид досега никој не го надигра, третото место останува во игра

Охрид беше аутсајдер на дуелот со Вардар, па иако гостите загубија во текот на целиот меч има аисто темпо, без предавање и откажување. „црвено-црните“ триумфираа со 32-27, ама тренерот на Охрид, Горан Андоновски смета дека неговиот тим сезонава на секој меч се надигрува, покажува дека сака да игра и не се предава.

Така беше и против Вардар, иако актуелниот првак постојано имаше предност од неколку голови. Но, домашниот тим во повеќе од 2/3 од натпреварот беше со првиот тим на паркетот. Тоа за Андоновски е знак дека и Вардар го респектирал Охрид.

„Играме ракомет, се надигруваме. Така е против секого и секаде. Задоволен сум како играме цела полусезона, па и од денешниот меч со Вардар. Тие играа со првиот тим 50 минути. Намалена ни е ротацијата. Го немаме Ончев, но се снаоѓаме некако. Никој досега во првенството не не надигра, па дури ниту Вардар денеска. Тие заслужено победија, ама ние игравме цело време и не се предававме, вели Горан Андоновски, тренерот на Вардар.

Охрид сега е на делба на третото место, заедно со Бутел, но скопјани имаат меч помалку. До крајот остануваат уште две кола, а за Андоновски се уште постои опција да бидат третопласирани и да пренесат бод во плејофот.

„Се уште сме во игра за тоа трето место. Ќе треба да победиме ние, но и да чекаме некои резултати. Тоа останува какоопција. Мораме да најдеме замена за Ончев. Сакаме да имаме макаоенски играчи, можеби и ќе ангажираме некој таков играч“, вели Андоновски.

Во следното коло Охрид е домаќин на Струга во „езерското дерби“, а во последното коло гостуваат во Неготино кај Вардар.

Вардар го победи Охрид и како првопласиран оди во плејофот

 

Недановски: Сите екипи ги респектираме, но целта ни е да завршиме без пораз