Алушовски: Не сме без шанси против Веспрем

Тимот на Вардар го очекува првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите против унгарскиот Веспрем.

Стратегот Стевче Алушовски ја препушта фаворитската улога на Веспрем, но вели дека Вардар не е без шанси.

„Имаме уште два тренинзи да одработиме до почетокот на мечот, ги анализираме, Веспрем е екипа која оваа година играше Ф4 и е фаворит во двомечот со нас. Тоа не значи дека сме без шанси и дека лесно ќе се предадеме. Во финалето на СЕХА игравме веќе еднаш, таму им останавме должни на нашите навивачи и го загубивме тој меч во 40. минута“, вели Алушовски.

Тој смета дека во споредба со тој дуел во септември, овој состав на Вардар сега е повоигран и поквалитетен.

„Мислам дека овој Вардар во овој момент е многу поквалитетен и повоигран од она што игравме на тој натпревар во септември. Ќе го дадеме својот максимум, ако тоа е доволно, ќе се радуваме, а се надевам дека ќе биде доволно за такво нешто. Секако дека пред празни трибини не значи ништо дали играме прво дома или на гости. Теренот е секаде ист, ниту е предност ниту маана што играме прв натпревар дома. Имаме еден добар континуитет, бевме добри со Мотор и Пелистер, два тешки меча за нас. Одигравме и два меча во серија во Купот коишто ја држат екипата во натпреварувачки ритам. Мислам дека сме доволно подготвени да одговориме на предизвикот наречен Веспрем“, вели Алушовски.

Првиот меч меѓу Вардар и Веспрем се игра в четврток во СЦ „Јане Сандански“ со почеток во 18:45 часот.