Тиквеш во Австрија го заврши европскиот настап

Македонскиот претставник во Европскиот Куп, Тиквеш, доживеа елиминација во второто коло, откако на реванш дуелот против Кремс не успеа да ја сочува предноста од првиот одигран натпревар (33:29) и беше поразен со 33:25.

По нерешените 1:1, домашниот тим со два гола во низа дојде до 4:1 во воведните пет минути. Тиквеш за тоа време имаше два нереализирани напади, додека домаќинот беше на 100%, односно беше без промашување. Тиквеш влезе во грч, не можеше да фати ритам на почетокот, па така Кремс прокнижи уште два гола и во 10 минута имаше плус пет, 6:1.

Кавадарчани за вториот гол чекаа цели десет минути, па така средниот бек Симиќ со својот втор гол намали на 6:2. Ниту домашниот тим не играше на ниво и не ги искористуваше целосно грешките на македонскиот тим, кој кон средината на првиот дел заостануваше на 8:3. Ракометарите на Кремс играа мотивирано, не оставаа премногу простор за напредок во играта на избраниците на Матлиески и во 20 минута ги имаа дотогаш највисоките плус шест гола разлика, 12:6.

Тиквеш за успеа да се консолидира, направи серија од 3:0, ја преполови негативата и се доближи на 12:9. Кремс до 27 минута водеше со три до четири гола разлика, потоа повторно се врати на посакуваните плус пет, 15:10, додека по 30 минута игра на семафорот стоеше 17:13 во корист за домашниот тим.

Второто полувреме започна со гол на домаќините, кои зголемија на 18:13. Составот на Тиквеш исто како и во првото полувреме лошо започна и во вториот дел. Австрискиот тим во 35 минута ја врати највисоката предност од првиот дел победувајќи со 19:13, а по пет минути игра, односно во 40 минута имаше и седум гола разлика, 22:15.

Во 42 минута црвен картон поради три исклучувања заработи кружниот напаѓач на Тиквеш, Никола Стефановиќ. Тоа беше уште еден проблем плус за кавадарчани, домаќините веќе во 45 минута заминаа на 24:15 и до финишот осетно го зголемија водството, водеше и со над десет гола разлика.

Најефикасни во редовите на Тиквеш со по пет погодоци беа Кристијан Анастасовски, Страхиња Симиќ и Мирко Мајиќ, три постигна Никола Стефановиќ, два запишаа Орданчо Лазов, Мартин Манасков и Аби Обина, додека еден гол постигна Евгениј Темелкоски.