Стружанка со трета победа во низа стигна до ТОП 5

Ракометарките на Стружанка врзаа три победи во низа, откако во натпревар од 7. коло од Женската лига славеа во дуелот против Шампион со 39:33.

Стружанка со новите освоени бодови се вклучи во игра за едно од местата кои што водат кон Европа, додека Шампион останува во долниот дел на табелата со само една победа.

На овој натпревар се беше решено уште во првиот дел, во кој избраничките на Владимир Паноски покажаа дека се далеку поквалитетни на теренот и на пауза заминаа со резултатска предност од 21:14.

Вториот дел беше повеќе формалност и шанса за гостинскиот тим од Скопје да ја преполови негативата и да се избори за пристоен пораз.

Победничката беше предводена од Мендувие Далипоска со десет и Маја Раткушиноска со девет погодоци. Кај поразениот табор прво име беше Анастасија Ѓорѓиева со десет погодоци, два помалку постигна Мила Филипова.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ16151046
2ЧАИР16141143
3МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА16131240
4КУМАНОВО16130339
5ВАРДАР16111434
6СТРУЖАНКА1671822
7СКОПЈЕ1661919
8ДЕСПИНА1661919
9ПЕЛИСТЕР 20121661919
10ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.1643915
11СПАРТАК16501115
12АСТИБО1630139
13ШАМПИОН1621137
14ГЕВГЕЛИЈА1610153