Се делеа Куп трофеи во Германија, Русија, Турција…

Изминатиот викенд се играа завршните турнири во Куповите на повеќе држави – Германија, Русија, Турција, Србија…

Во Србија, по возбудливото финале во Нови Сад, на трофеј се израдува Партизан по триумфот над Војводина по пенал серијата со 29-28.

Во Русија, тимот на ЦСКА Москва славеше против Пермски Медведи во финалето на Ф4 во Перм со 34-32, а екс вардарецот Данил Шишкарев беше меѓу најдобрите стрелци.

Во Турција, пак, тимот на Бешикташ без особени проблеми триумфираше во мечот за трофејот против Спор Тото со 40-31.

Во Германија, актуелниот европски првак Магдебург, се израдува на нов трофеј во колекцијата, откако во финалето беше подобар од Мелсунген со 30-19.