Металург Автокоманда не виде мака со Гевгелија

Тимот на Металург Автокоманда ја забележа петтата победа во Женската лига, откако славеше против Гевгелија со убедливи…

Домаќинките отворија со водство со 6-0, беше и 10-1 и стана јасно каков натпревар ќе има до крајот.

До паузата Металург Автокоманда водеше со 22-5, а второто полувреме беше само формалност, па сите ракометарки добија шанса за настап.

Најдобри стрелци во победничкиот тим со по осум гола беа Михаела Кралева, Мила Трајковиќ и Анастасија Трпеска, додека кај Гевгелија по три погодоци имаа Елена Димова и Билјана Кадиева.

Металург Автокоманда сега има 15 бодови, додека Гевгелија останува на последната позиција како единствена екипа без освоен бод во оваа сезона.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ13130039
2ЧАИР13111134
3МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА13110233
4КУМАНОВО13100330
5ВАРДАР1391328
6СТРУЖАНКА1361619
7ДЕСПИНА1351716
8ПЕЛИСТЕР 20121351716
9СКОПЈЕ1351716
10СПАРТАК1350815
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.1332811
12АСТИБО1330109
13ШАМПИОН1310123
14ГЕВГЕЛИЈА1300130