Македонско славје во Франција – Кипријановска со шампионски пехар

Репрезентативката на Македонија, Јована Кипријановска, заедно со тимот на Ле Самбр Авенуа го освоија првото место во Првата лига во Франција и за следната сезона си обезбедија учество во француската елита.

Тимот на Кипријановска иако го имаше осигурано првото место уште од поодамна, сепак, во последно коло одигра според планираното и победнички го заврши настапот во прволигашката конкуренција.

Ле Самбр Авенуа за последен ривал го имаше тимот на Сент Метропол и успеа да триумфира со 11 гола разлика, 31:20. Екс ракометарката на Куманово во дадената минутажа на теренот успеа да погоди двапати во мрежата на домаќинките.

Ле Самбр Авенуа и Кипријановска во следната сезона ќе имаат соочувања со најдобрите француски клубови – Мец, Брест Бретањ, Нант, Париз, Ница, Дижон, Шамбери, Безансон…

Екипите на Мец и Брест Бретањ се редовни учесници во Лигата на шампионите, па така Кипријановска и нејзините колешки ќе имаат дополнителна мотивација против овие два клубови.