Ѓорче Петров останува неприкосновен, голема борба за второто место кај дамите

По 15 одиграни кола во Женската лига нема големи промени на табелата, лидер останува актуелниот бранител на титулата, тимот на Ѓорче Петров, кој во досегашниот тек од сезоната има 100% учинок.

За втората позиција моментално се борат три екипи – Чаир, Металург Автокоманда и Куманово, кои допрва треба да ги играат меѓусебните дуели од вториот дел од сезоната, додека на петтото место е позициониран Вардар.

Токму Вардар го затвора кругот на екипи кои влегуваат во комбинација за место во ТОП 5, бидејќи останатите учесници, според квалитетот и резултатите од првиот дел од сезоната, немаат шанса за голем прогрес, па така не очекува и интересна борба за средината на табелата.

Стружанка засега е на 6. позиција, потоа следуваат Скопје Деспина, Пелистер, Овче Поле СУ…Сите екипи кои варираат од споменатата позиција, па до 11 место, имаат шанси да се позиционираат зад Вардар, разликата во бодови е мала и само нијанси би решавале која екипа ќе оствари подобар пласман.

Екипата на Гевгелија е единствената која на 15 одиграни натпревари не успеа да освои ни бод, па така клубот од најјужниот град во Македонија ќе се бори да го избегне дното.

Женска лига, 15. коло, резултати:

Пелистер – Чаир 24:33 (ИЗВЕШТАЈ)
Спартак – Куманово 23:29 (ИЗВЕШТАЈ)
Металург Автокоманда – Деспина 33:16 (ИЗВЕШТАЈ)
Шампион – Гевгелија 28:24 (ИЗВЕШТАЈ)
Вардар – Скопје 29:24 (ИЗВЕШТАЈ)
Астибо – Овче Поле СУ 30:32 (ИЗВЕШТАЈ)
Стружанка – Ѓорче Петров 18:37 (ИЗВЕШТАЈ)

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ18171052
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА18151246
3ЧАИР18151246
4КУМАНОВО18150345
5ВАРДАР19141443
6ПЕЛИСТЕР 20121991928
7СТРУЖАНКА1881925
8СКОПЈЕ18711022
9ДЕСПИНА18611119
10ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.18431115
11СПАРТАК18501315
12АСТИБО19401512
13ШАМПИОН1921167
14ГЕВГЕЛИЈА1810173