Спартак издржа 30 минути, Куманово ги освои бодовите

Македонскиот вицепрвак Куманово ја забележа втората победа во пролетниот дел од сезоната во Женската лига, откако на гостувањето во Скопје кај Спартак триумфираше со 29:23 (12:12).

Квалитетот меѓу двете екипи дојде до израз во второто полувреме, во кое гостинките беа доминантни и осигураа три бода.

Најефикасни во победничката екипа беа Сара Богојеска со девет и Јана Ѓошевска со осум погодоци.

Кај Спартак прв стрелец беше Ангела Гроздановска со седум погодоци, шест додаде Мила Мемов.

Куманово во досегашниот тек од сезоната на 15 одиграни натпревари забележа 12 победи и три порази.

По ЕХФ паузата, тимот на Славиша Димитријески за следни ривали ги има екипите на Шампион, Деспина, Астибо, Ѓорче Петров…

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ19181055
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА19161249
3ЧАИР19161249
4КУМАНОВО19150445
5ВАРДАР19141443
6СТРУЖАНКА1991928
7ПЕЛИСТЕР 20121991928
8СКОПЈЕ19721023
9ДЕСПИНА19611219
10СПАРТАК19511316
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.19431215
12АСТИБО19401512
13ШАМПИОН1921167
14ГЕВГЕЛИЈА1910183