Гол вреден финале – еве како Реистад ја расплака Данска (ВИДЕО)

Репрезентациите на Данска и Норвешка одиграа спектакуларно полуфинале на Светското првенство 2023.

На пласман во финалето, кое ќе се одигра в недела, се радуваше актуелниот бранител на титулата, репрезентацијата на Норвешка.

Регуларниот дел од натпреварот заврши без победник, 23:23, додека Норвешка по додадните десет минути игра конечно успеа да триумфира со 29:28.

Хени Реистад беше херојот на Норвешка, откако во последната секунда успеа да постигне фантастичен гол од девете метри.

24-годишната ракометарка која на клупско ниво настапува во Данска, поточно во Есбјерг, имаше неверојатна партија со дури 15 погодоци во мрежата на домаќинките.

Норвешка во финалето ќе го чека подобриот од дуелот меѓу Шведска и Франција.

 

 

СП 2023: Трилер полуфинале – светскиот првак ќе ја брани титулата