СП 2023: Трилер полуфинале – светскиот првак ќе ја брани титулата

Репрезентацијата на Норвешка е првиот финалист на Светското првенство 2023, откако во драматичното полуфинале против Данска славеше по продолженија со 29:28. Денешното полуфинале беше реприза на ланското финале од Европското првенство, на кое Норвешка триумфираше со 27:25. Данска одигра фуриозно во првиот дел, во кој репрезентативките на Норвешка постигнаа само девет погодоци. Избраничките на Јеспер … Продолжи со читање СП 2023: Трилер полуфинале – светскиот првак ќе ја брани титулата