Екс вардарецот Кањелас оди во пензија!

Поранешниот член на Вардар, Жоан Кањелас, реши да стави крај на својата богата кариера.

Искусниот ракометар, кој со „црвено-црните“ во сезона 2016/17 ја освои шампионската титула во ЛШ, од летото 2021 настапува за Кадетен Шафхаузен.

Шпанецеот во својата кариера, совен титулата во елитата со Вардар, има освоени многу медали на големите натпреварување со „црвената фурија“.

Најголемиот успех со Шпанија го постигна на Европските првенство во 2018 и 2020 освојуваќи го златото.

37-годишниот Кањелас на клупско ниво го носеше дресот и на ПИК Сегед, Кил, Хамбург, Атлетико Мадрид, Барселона…