Екс член на Металург има нов клуб во Кувајт

Црногорскиот репрезентативец и екс член на Металург, Василије Калуѓеровиќ, ќе има нов предизвик во својата интернационална кариера.

Левиот бек одлучи да ја промени клупската средина во Кувајт и во иднина ќе го носи дресот на Ал Кураин.

25-годишниот ракометар во изминатата сезона настапуваше за Ал Кадсија, во овој клуб дојде како големо засилување од германскиот Постдам.

Калуѓеровиќ во својата интернационална кариера настапуваше и за босанскиот Извиѓач и Гуиф од Шведска, додека во својата татковина го носеше дресот на Ловќен.

Пред извесен периос со новиот клуб на Калуѓеровиќ потпиша и репрезентативецот на Австрија, Борис Живковиќ.