Русија

Ристовска и ЦСКА го загубија руското дерби, Ростов Дон замина со победа

Екипата на Ростов Дон успеа да го добие дерби натпреварот против ЦСКА Москва во руската престолнина со 27:21 во рамките од шампионатот на Русија во Групата А. Со победата над ЦСКА Москва, Ростов Дон...

Русија без Сен, Бобровникова, Седојкина, Кузнецова…патува на СП

Женската репрезентација на Русија на Светското првенство во Шпанија ќе настапи без неколку ракометарки кои беа дел од репрезентативниот состав на Олимписките игри во Токио. Русија во Шпанија ќе патува без искусната четворка од Ростов...

Ристовска и ЦСКА Москва покажаа моќ – го срушија европскиот првак!

Ракометарките на ЦСКА Москва одиграа одличен натпревар на гостински терен во Норвешка против Вајперс Кристијансанд, прославија голема и важна победа од 27:24 во 5. коло од Лигата на шампионите. Екипата на Вајперс Кристијансанд во поголемиот...

Ристовска стандардно одлична, ЦСКА Москва со дерби триумф над Лада

Репрезентативката на Македонија, Сара Ристовска заедно со нејзината екипа ЦСКА Москва остварија важна победа против Лада Тољати со резултат од пет гола разлика, 33:28. Македонката одигра стандардно во дресот на ЦСКА и беше меѓу најефикасните...

Се најде ривал и за Чеховски медведи, после три години доживеаја пораз

Екипата на Чеховски медведи која доминира во првенството на Русија доживеа пораз на гостувањето кај Динамо Астрахан со 32:33 што е прв пораз после цели три години. Во последната деценија Чеховски медведи важат за тим...

Ристовска меѓу најефикасните: ЦСКА Москва со убедлива победа против Звезда

Екипата на ЦСКА Москва во која настапува репрезентативката на Македонија, Сара Ристовска, забележа убедлива победа против Звезда Звенигород на домашен терен со 12 гола разлика, 35:23, во рамките од шампионатот на Русија. Натпреварот беше решен...

Русија прослави убедлива победа против Литванија во квалификациите за ЕП 2022

Репрезентацијата на Русија во рамките од второто квалификациско коло за обезбедување место на Европското првенство 2022 година кое ќе се одржи во Македонија, Словенија и Црна Гора, убедливо ја совлада Литванија со 35:21. Русинките уште...

Константин Игропуло почна тренерска кариера

Поранешниот руски репрезентативец Константин Игропуло, ќе има голем предизвик во новата сезона. Игропуло ќе седне на клупата на Виктор Ставропол, во чиј стручен штаб беше асистент на сега веќе екс тренерот Сергеј Кленов. Но клубот не...

„За обложувачи нема место во ракометот, одвратно е тоа што го направија“

Селекторот на младинската репрезентација на Шведска, Јеспер Остлунд ги коментираше случувањата во кадетската репрезентација на Русија. Кон крајот на месец септември, осум кадетски репрезентативци на Русија беа обвинети поради вмешаност со нелегално обложување за време...

Ристовска и ЦСКА Москва не можат да најдат лек за Ростов Дон

Тимот на ЦСКА Москва загуби од Ростов Дон во рускиот Суперкуп натпревар со два гола разлика, 25-23. Иако мечот се играше во Москва, сепак седми пат по ред во ова натпреварување славеше Ростов Дон. Македонската репрезентативка...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ