Бундес лига

Дувњак: Ќе се откажеме од дел од платата

Најдобриот ракометар од последното Европско првенство, Домагој Дувњак и понатаму се наоѓа во карантин во Германија, а тој вели дека уште не се знае што ќе биде со првенството во Бундес лигата иако сè...

Нема крај на заразените во Рајн Некар, уште еден играч позитивен на коронавирус

Бројот на заразени ракометари со коронавирусот во тимот на Рајн Некар продолжува да расте, а ново име е Тим Ганц. Тој е осмиот ракометар кој се најде на овој список на заразени откако пред него...

„Ако не се игра првенството, која е поентата да се игра Купот?“

Раководството на Германската ракометна федерација донесе одлука Бундес лигата во женска конкуренција да заврши порано од предвиденото, а еден од тренерите предложи да не се одигра ниту завршниот турнир во Купот кој засега е...

Томовски и Миркуловски се откажаа од платите додека трае коронавирусот!

Сите ракометари на бундеслигашите Вецлар и Лудвигсхафен, каде што играат и нашите ракометари Филип Миркуловски и Мартин Томовски, ќе им помогнат на клубовите во финансиската битка во време на коронавирусот. Ракометарите на овие две екипи...

„Ма каков Ф4 во август – Сагосен ќе игра за ПСЖ против Кил или...

Сезоната во Бундес лигата како и во останатите земји низ Европа е прекината заради кризата со корона вирусот. Сè уште не се знае дали ќе се доиграат останатите натпревари, а плејмејкерот на Рајн Некар...

Добри вести од Германија, двајца играчи на Хановер негативни на тестот за корона

После неколкуте позитивни случаи на коронавирус со играчи кои настапуваат во Бундес лигата, двајца од ракометарите добија добри вести однсоно дознаа дека се негативни. Се работи за репрезентативци на Германија кои се дел од екипата...

Се зголемува бројката – седми позитивен случај на коронавирус во Рајн Некар!

По Мадс Менса Ларсен, Јаник Колбахер, Гедеон Гвардиола, Михаел Апелгрин, Патрик Грецки, како и тренерот Мартин Швалб, се појави уште еден позитивен случај на коронавирус во Рајн Некар Левен. Станува збор за шведскиот репрезентативец Јеспер...

Последниот натпревар во Бундес лигата може да се одигра на 24 јуни, не подоцна

Иако пандемијата на коронавирусот уште не го достигнала својот врв и како уште да зема замав, сепак, во Германија постои оптимизам дека ќе се успее во намерата да се дојде до финиш на сезоната...

Ханинг: Мора да се поклопат коцките за да има ракомет до крајот на сезоната

Во моментите кога цела Европа е загрижена заради опасниот коронавирус скоро сите првенства освен во Белорусија се прекинати и паузираат. Продолжувањето на сезоната е неизвесно, а исто така кога ќе биде одигран следниот натпревар...

Германците се откажаа од дел од платите, за да им помогнат на клубовите!

Унијата на германски ракометари донесе одлука со која ќе им го олесни продолжението на сезоната на клубовите. Ракометарите ќе се откажат од дел од своите плати, во обид да им помогнат на клубовите да...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ