Бундес лига

СКАНДАЛОЗНО: Тренер психички ги малтретирал ракометарките, клубот го отпушти!

Германскиот портал „Ruhrnnachrichten.de“ ги открива детали околу скандалот што го тресе поранешниот првак Борусија Дортмунд. Пред неколку недели двете германски репрезентативки, Миа Чоке и Амели Бергер, побараа раскин на договорот со тимот од Дортмунд. Покрај во...

Ловро Јотиќ го чека долга пауза, Лајпциг веќе бара замена за Хрватот!

Официјалниот сајт на бундеслигашот Лајпциг објави за повредите на двајца ракометари кои се важни алки во играта на екипата. Станува збор за хрватскиот плејмејкер Ловро Јотиќ и шведскиот лев бек Оскар Сунефелт, кои ќе отсуствуваат...

„Мора да ги вратиме гледачите на трибини“

Спортскиот директор на Фуксе Берлин, Боб Ханинг, во германскиот „Кикер“ го подели своето мислење како да се вратат гледачите во ракометните арени. Во првите две кола од Бундес лигата, дури и најпопуларниот клуб во Германија,...

Стојковска во одлична форма пред ЕХФ неделата

Македонската репрезентативка Симона Стојковска имаше одличен старт на сезоната во Бундес лигата. На дуелот што нејзиниот тим Цвикау го загуби на гостински терен кај составот на Бад Вилдунген со 29-28, Стојковска беше втор стрелец. Македонскиот лев...

Бојан Николовски се пресели во Германија

Десното крило Бојан Николовски, кое минатата сезона настапуваше за тимот на Аеродром, ќе го има првиот интернационален предизвик. Тој потпиша за тимот на германскиот тим Манхајм Некарау, кој се натпреварува во пониските лиги. Николовски потекнува од...

Екс вардарецот има нов клуб: Горпишин потпиша за Лудвигсхафен

Официјалниот сајт на германскиот Лудвигсхафен, објави дека е постигнат договор со рускиот пивот Сергеј Горпишин за новата сезона. Поранешниот играч на Вардар, минатата сезона ја мина во ЦСКА Москва, но соработката не ја продолжи и...

Данецот го чека пауза, Фленсбург ќе брка Лига Европа без Халд!

Кружниот напаѓач на Фленсбург, Симон Халд ќе паузира одреден временски период поради повреда. Искусниот репрезентативец на Данска во дерби дуелот со Фуксе Берлин, кој заврши без победник (31:31), заработил повреда на потколеницата, а лекарскиот тим...

Брат му си оди, но тој останува „зебра“ до 2025 година

Германскиот вицепрвак Кил на официјалниот веб-сајт објави за продолжување на соработката со данскиот репрезентативец Магнус Ландин. Левото крило ја продолжи соработката со „зебрите“ до 2025 година. Братот на Никлас Ландин, кој на крајот на сезоната...

Тренерот на Фуксе Берлин имаше мозочен удар, но се враќа на терен

Тренерот на Фуксе Берлин, Јарон Сиверт, по еден месец се враќа на клупата на „лисиците“ и ќе го води тимот на вечерашниот дуел со Штутгарт од Бундес лигата. Сиверт имаше мал мозочен удар на почетокот...

Повредата е минато, Кузмановски повторно во строј

Македонскиот репрезентативец Филип Кузмановски повторно тренира и ќе биде во тимот на Хановер за следните предизвици во Бундеслигата. Средниот имаше истегната тетива, му се предвидуваше пауза до три седмици, меѓутоа најновите прегледи покажаа дека не...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ