Бундес лига

Томовски со одлична партија против Магдебург

Тимот на Лудвигсхафен, каде што настапува македонскиот репрезентативен голман Мартин Томовски, одигра пријателски натпревар со Магдебург. Лудвигсхафен загуби со 31-24, и покрај тоа што Томовски на голот имаше одлична партија. Нашиот чувар на мрежата беше на...

Го напушта Томовски и се сели во тимот на Миркуловски

Тренерот на Мартин Томовски во Лудвигсхафен, Бен Мачке дефинитивно си заминува на крајот на оваа сезона, а веќе е позната и неговата следна дестинација. Тој оди кај Филип Миркуловски во редовите на Вецлар. После 11...

Кил си најде замена за повредениот Билик, носи играч на Порто

Шампионот на Германија пред стартот на новата сезона се соочи со проблеми откако репрезентативецот на Австрија, Никола Билик заработи повреда. Тој нема да биде во можност за да игра неколку месеци откако ги скина...

Корона влезе и во Штутгарт – позитивен случај во тимот на Жарко Пешевски!

Пред завчерашниот натпревар против Ерланген, во тимот на Штутгарт беше откриен позитивен случај на коронавирус. При стандардните неделни тестирања, беше објавено дека еден ракометар на тимот на Штутгарт е позитивен, па тест дуелот со Ерланген...

Мартин Томовски и Лудвигсхафен ќе останат без првиот тренер

Стратегот кој има само 38 години и кој две сезони по ред успева да избори опстанок во Бундес лигата со тимот на Лудвигсхафен, Бен Мачке на крајот од ова сезона ќе го напушти клубот. Тој...

Кузмановски освои прв трофеј со Хановер

Филип Кузмановски го освои првиот трофеј со новиот клуб, откако Хановер славеше во финалето на турнирот во Вилхемсхафенер. Во полуфиналниот двобој против домаќинот, Хановер немаше проблеми и победи убедливо со 33-24. Во финалето, против тимот на...

Екс вардарецот ќе бара нов клуб, ништо од трансферот во Фленсбург

Поранешниот ракометар на Вардар, Сергеј Горпишин, кој беше на проба во Фленсбург, нема да потпише договор со бундеслигашот. Тој играше во пријателските натпревари со Силкеборг и Фредериција, и беше еден од најдобрите поединци. Иако оставил одличен...

Бундес лигата потврди, сезоната почнува на 1 октомври

Натпреварите од новата сезона во Бундес лигата ќе стартуваат според најавеното. Екипите кои се дел од најсилната лига на Германија ќе истрачаат на терен на 1 октомври и ќе ја отворат нота сезона. Ттребада се...

Кил ќе го тестира протоколот за натпревари со 999 навивачи

Шампионот на Германија, екипата на Кил во првата половина на септември планира да одигра пријателски натпревар против ривалот од Бундес лигата, Нордхорн на кој ќе го тестира протоколот за натпревари со публика. На овој меч...

„Постои ризик да згаснат многу клубови – трошоците се големи, а приходите ограничени“

Играњето на натпревари без публика најмалку до крајот на октомври во Бундес лига е уште еден голем удар за клубовите и нивните финансии. Управниот директор на Рајн Некар, Џенифер Кетеман, во изјава за handball-world.news говореше...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ