РФМ

Гино Стрезовски со предлог: За посилна репрезентација – не ни требаат странци во Суперлига!

Претседателот на Здружението на ракометните тренери на Македонија, Гино Стрезовски даде предлог во однос на странците, а се работи за радикален рез кој не наиде на одобрување. „Доколку сакаме репрезентацијата да биде силна тогаш мораме...

Екс-репрезентативката Бајрамоска, нов член на УО на РФМ

Поранешната ракометарка на Кометал Ѓорче Петров, Металург и Вардар, Мирјета Бајрамоска останува активна во ракометот, но сега има нова улога. Бајрамоска добива функција во Управниот одбор на Ракометната федерација. Таа е една од оние ракометарки...

Ќе има признанија за најдобрите: Првиот предлог е за Кирил Лазаров и судиите Начевски-Николов

Ракометарите и ракометните работници во иднина би можле да добиваат признанија за сето она што го прават за спортот и за ракометот. Денеска на Собранието на РФМ беше даден предлог како да се наградат...

РФМ ја заврши во „плус“ 2020 година

На Собранието на РФМ беше презентиран и финансискиот извештај за претходните 12 месеци, односно од февруари лани па досега. РФМ на завршната сметка бележи приход од 75.720.943 милиони денари, а расходте изнесуваат 50.528.509 денари. Финансиските расходи...

Едногласна поддршка: Живко Мукаетов уште четири години на чело на РФМ

Претседателот на РФМ, Живко Мукаетов едногласно доби нов мандат и останува прв човек на ракомтот и во следните четири години. Мукаетов ја доби довербата од страна на сите делегати, а со оглед на тоа што...

„Она што се случи во Каиро беше болно за гледање“

Претседателот на Ракометната федерација на Македонија, ЖивкоМукаетов во своето излагање за работата во изминатите 12 месеци зборуваше и за случувањата на Светското првенство во Египет. Не е задоволен од направеното и коментираше дека е целосно...

Легендарните репрезентивци се собраа повторно на Собранието на РФМ (ФОТО)

Изборното собрание на Ракометната федерација на Македонија привлече доста внимание, па денеска покрај делегатите кои се претставници на клубовите и здруженијата на судии, контролори и тренери, има и гости, а меѓу нив се најдоа...

Мукаетов: Ракометот е единствен спорт каде се одиграа сите натпревари во сениорските лиги

Претседателот на Ракометната Федерација на Македонија, кој се очекува да добие нов мандат и за следните четири години, Живко Мукаетов, на Собранието говореше за сите проблеми со кои се соочи РФМ во пандемијата. „И покрај...

Се е подготвено за изборното собрание на РФМ – две клучни точки на дневен...

Денеска точно на пладне во еден од скопските хотели, ќе се одржи годишното Собрание на Ракометната Федерација. На дневниот ред има 12 точки, од кои две ќе го привлечат вниманието. Тоа е изборот на претседател...

Брестовац веќе не е селектор на Македонија!

Ракометната Федерација на Македонија потврди дека заедно со Данило Брестовац, на 26 јануари 2021 г., взаемно се спогодија да ја прекинат соработката околу ангажманот на машките ракометни сениори. Данило Брестовац ја извршуваше оваа функција во...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ