РФМ

Начевски и Божиновски со голем предизвик – ќе судат на Арапското првенство за кадети!

Македонската судиска двојка Виктор Начевски и Даниело Божиновски ќе имаат нов голем предизвик во кариерата. Тие добија делегирање од Светската ракометна федерација и ќе судат на Арапското првенство за кадети што ќе се игра следната...

ЕХФ донесе одлука за случајот на Драган Начевски – важи од денеска

Ракометниот Суд на Европската ракометна федерација денеска донесе одлука за случајот на Драган Начевски, кој се однесуваше на непријавувањето на прекршок. Начевски беше oслободен од функцијата претседател на Судиската Комисија во мај 2023, откако не...

Познати официјалните лица – еве кои ќе судат на дербито меѓу Вардар и Еурофарм...

Ракометната федерација на Македонија ги објави официјалните лица за најголемото дерби на македонскиот ракомет меѓу Вардар и Еурофарм Пелистер. Натпреварот ќе го судат Сашо Кркачев и Ѓоко Колевски, додека ќе има двајца делегати - Марјан...

Oд билтените на РФМ: Суспензии и казни за Младост Јуниори, КЛ7 Свети Николе…

Дисциплинската комисија на Ракометната федерација на Македонија имаше многу работа изминатите денови, особено кога се работи за натпреварите од машката пионерска лига. Тимот на КЛ7 Свети Николе доби вкупна казна од 45.000 денари, три пати...

Евро задачи за браќата Илиевски и Металари

Европската ракометна федерација ги објави официјалните лица за претстојните натпревари од квалификациите за Европското првенство. Методија и Михајло Илиевски ќе судат натпревар од квалификациската група 1 што ќе се одигра во Ќазин. Станува збор за средбата...

Еве какви премии ќе добијат репрезентациите за пласман на ЕП 2024 и СП 2025

Македонската куќа на ракометот и Управниот Одбор донесоа одлука за висината на премиите за пласман на големите натпреварувања на двете сениорски репрезентации. Дамите се на чекор до пласман на ЕП 2024 во Австрија, Унгарија и...

Завршните турнири во Купот на Македонија ќе се играат во Скопје

Управниот Одбор на Ракометната федерација донесе одлука за местото на одржување на завршните турнири од Купот на Македонија. СЦ „Борис Трајковски“ и Скопје ќе бидат домаќини на четири машки и четири женски екипи кои ќе...

Божиновски и Начевски ќе судат двомеч во квалификациите за СП 2025

Македонската двојка Даниело Божиновски и Виктор Начевски ќе судат двомеч од првиот бараж за пласман на СП 2025. Европската ракометна федерација ги делегираше официјалните лица за натпреварите од првиот бараж за Мундијалот во Хрватска, Данска...

Дербито во ЛЕ со македонска арбитража: Карбеска и Илиева ќе судат во Хрватска

Европската ракометна федерација ги објави официјалните лица за првите натпревари од четвртфиналето на Лигата на Европа. Дербито на оваа фаза во второто по ранг европско клупско натпреварување ќе мине со македонска арбитража. Силвана Карбеска и Марија...

Браќата Илиевски со голем предизвик – ќе судат четвртфинале во Европа!

Европската ракометна федерација ги објави официјалните лица за натпреварите од четвртфиналето на Европскиот Куп. Покрај македонскиот шампион Ѓорче Петров, македонски претставници во оваа фаза ќе бидат и судиите Методија и Михајло Илиевски. Битолчаните ќе го судат...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ