НОРВЕШКА

Сагосен: Никогаш не сум бил подобар и посамоуверен

Во пресрет на полуфиналето од Европското првенство најдобриот играч на Норвешка моментално најдобар стрелец на шампионатот е полн со самодоверба. Полуфиналето се игра во петок од 18 часот, а доколку избраниците на Лино Червар сакаат...

Сагосен остана без конкуренција во трката за најдобар стрелец

Најдобриот ракометар на Норвешка, Сандер Сагосен остана единствен, кој ќе игра на завршниот викенд од оние од првите осум стрелци од досегашниот дел на Европското првенство. Сагосен има 51 гол, а следните седум ракометари веќе...

Норвешка и Хрватска први на терен во полуфиналето

Репрезентациите на Норвешка и на Хрватска ќе ја отворат полуфиналната битка на Европското првенство. Тие ќе ги одмерат силите в петок од 18 часот. Норвешка е единствената селекција која успеа да победи на сите...

Eуро2020: Само Норвешка перфектна, со седум од седум во полуфиналето во Стокхолм

Репрезентацијата на Норвешка е единствената која во досегашниот дел од Европското првенство има перфектен биланс односно има седум победи на седум средби. Норвежаните кои во првата фаза играа како домаќини во Трондхајм во вториот дел...

Познати полуфиналните двобои: Норвешка ја избра Хрватска, Словенија ќе се соочи со Шпанија!

Еден од домаќините на Европското првенство, селекцијата на Норвешка, славеше во пресметката со Словенија со 33-30 и го потврди првото место во групата 2 од главната рунда на континенталниот собир. Со овој триумф, скандинавците си...

Норвешка стана полуфиналист, Словенија учесник во олимписки квалификации

Победата на Шведска над Унгарија од 24:18 донесе одговор на две прашања и веќе е јасно дека Европското првенство го доби и третиот полуфиналист, а воедно веќе е визирано и едно место во квалификациите...

Шампионска игра на Норвежаните, го решија Исланд за десет минути, потоа…

Репрезентацијата на Норвешка дојде до лесна победа против селекцијата на Исланд во вториот меч од 3. коло од Групата 2 во Втората фаза на Европското првенство со 31:28. Во текот на целиот дуел предноста...

Eуро2020: Норвешка на чекор од полуфинале, но ништо уште не е сигурно

За разлика од првата група во втората ситуацијата  е сосема поинаква. Вчерашните средби донесоа тотално замрсување на работите. Словенија и Норвешка добија помош од Исланд кој ја совлада Португалија, но потоа Словенците загубија од Унгарија...

Норвешка ја реши „скандинавката“ и фати пол-позиција кон полуфиналето

Репрезентацијата на Норвешка го доби скандинавскиот двобој против Шведска со 23:20 и после 2. коло од втората рунда е осамена на врвот во Групата 2 со шест поени. Норвежаните одиграа подобро во поголемиот дел...

Eуро2020: Словенија и Норвешка на максимум, Португалија најави напад

И селекциите кои се дел од Групата 2 од Втората фаза ги одиграа првите средби од вториот круг на Европското првенство, а можеше да се забележи дека Норвешка и Словенија се во одличен ритам,...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ