Босилковска го водеше Пелистер до победа во пелагониското дерби

Ракометарките на Пелистер во натпревар од последното, 26 коло од Женската лига триумфираа над Деспина со 22:21 (12:11) и се изборија за 11-та сезонска победа.

Победничкиот гол беше дело на Моника Босилковска, која на минута пред крајот успеа да ја совлада противничката голманка, а Деспина во својот последен напад не успеа да реализира, откако Дона Маркоска интервенираше двапати.

Натпреварот во текот на сите 60 минути беше израмнет, двете екипи имаа свои подеми и падови, наизменично се менуваа во водство па така победникот се одлучуваше во финишот, во кој повеќе среќа имаа домаќинките.

Најефикасна на натпреварот беше членката на Пелистер, Моника Босилковска. Десното крило зад своето име запиша 13 погодоци, два од нив беа од пенал.

Во прилепскиот тим Ангела Камческа ги предводеше стрелците со седум погодоци, а ја следеа Мери Гичева и Евгенија Цаневска со по четири погодоци.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ26251076
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА26221367
3ЧАИР25211364
4ВАРДАР26201561
5КУМАНОВО26190757
6СТРУЖАНКА261311240
7ПЕЛИСТЕР 2012251111334
8ДЕСПИНА261011531
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК25911528
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.26541719
12АСТИБО25402112
13ШАМПИОН2521227
14ГЕВГЕЛИЈА2610253