Борозан се враќа по шест години – познат списокот на Црна Гора за ЕП

Селекторот на Црна Гора, Владо Шола, го објави скратениот список на ракометари пред стартот на Европското првенство во Германија.

Шола ќе смета на 21 ракометар, како и на еден повратник – левиот бек Вуко Борозан, кој летово се врати и во црногороскиот клупски ракомет.

Борозан нема настапувано за Црна Гора од 2017 година, од квалификацискиот натпревар за ЕП 2018 против Русија.

На списокот на Шола се двајца повратници – Стеван Вујовиќ и Немања Грбовиќ, додека има многу ракометари што играле во Македонија покрај нив тројца – Никола Матовиќ, Мирко Радовиќ, Вук Лазовиќ, Божо Анѓелиќ, Василије Калуѓеровиќ, Ристо Вујачиќ.

Црна Гора ќе игра пријателски натпревар против Македонија на 29 декември, а ќе настапи и на „Кроација Куп“ каде ќе се сретне со Хрватска и Словенија. На ЕП е во тешка група со Србија, Исланд и Унгарија.