Скопје беше на чекор до сензација, но Бутел Скопје се спаси во последната минута

Ракометарите на Скопје пружија силен отпор против фаворизираниот тим на Бутел Скопје но сепак младите ракометари немаа сили да направат изненадување. Бутел славеше тешка победа со минимални 23:24 обезбедена во последната минута.

Првите десетина минути се играше доста неефикасно, одбраните беа на потребното ниво што беше причина за неколку грешки во нападите на двете страни. После десетина минути игра беше 3:3. Бутел Скопје првпат до повисока предност стигна во 20. минута кога поведе со 6:9 со голот на Спасовски.

До крај на првите 30 минути предноста нaјчесто беше два или три во корист на ракометарите на Кристијан Грчевски, а на полувремето беше 11:13. Во продолжението Скопје успеа да дојде до израмнување, беше 17:17 кога Бутел Скопје направи серија од три гола и повторно беше на највисоката предност. Но домашната екипа уште еднаш  израмини во завршницата се влезе со 20:20.

Во последната минута Скопје беше во подобра позиција и имаше напад за победа, но не успеа комбинацијата за атрактивен погодок што преку контра Бутел Скопје го казни. Во следниот напад имаа можност да извлечат реми но младите ракометари на Скопје не успеаја да стигнат до големо изненадување.

Најефикасен во тимот на Скопје беше Александар Василевски со осум гола, а стрелец на пет погодоци беше Марио Мишевски. Во победничкиот тим прв стрелец беше Мирко Мајиќ со девет гола, а Јевтиќ погоди петпати.

12 февруари 2022
23 - 24

12 февруари 2022 20:42 REГУЛАРЕН ДЕЛ | ПЛЕЈ ОФ СУПЕРЛИГА 2021/2022 12.02.2022 60'