Мицев брилјираше на голот, Диви тргна со победа во Неготино

Ракометарите на Вардар Неготино беа многу убедливи во 13. коло од Првата лига против составот на Младост од Богданци. Екипата од Неготино славеше победа од 32:14 на дебито на новиот стратег Петар Ангелов Диви.

Гостинската екипа успешно се држеше дваесетина минути до резултат 8:7. Потоа следуваше серија на Вардар Неготино од 6:0 со која до полувремето обезбедија убедливо водство од 14:7 и најавија убедлив триумф.

Во вториот дел Младост немаше сили да се врати во натпреварот, на голот на тимот то Неготино одличен беше Александар Мицев кој ги откажа противниците и собра 15 одбрани.

Домашниот тим играше уште поефикасно во вториот дел и до крај забележа многу убедлив триумф, а гостите немаа сили за нешто повеќе на овој натпревар.

Ѓорѓи Ташев со шест гола беше најефикасен во екипата на Вардар Неготино, а четири постигна Орхан Емини кој дебитираше во новиот клуб. За екипата на Младост Богданци, Николоски Антонио беше најдобар со четири гола, а три гола постигна Саша Михајловиќ.