Митревски и Порто ја грабнаа титулата во Португалија

Ракометарите на Порто каде што настапува Никола Митревски во претпоследното 29. коло во првенството на Португалија ја совладаа екипата на Агуас Сантас нагости со 18:34 и ја обезбедија титулата во националното првенство, која е 23. за Порто.

Никола Митревски уште еднаш беше одличен на голот на Порто и успеа да одбрани девет удари на противникот. Репрезентативниот голман на Македонија имаше високи 45% на одбрани, а на теренот мина помалку од полувреме.

Порто беше доминантен во текот на сите 60 минута, после првото полувреме водеа 9:13. И во продолжението тимот на Митревски беше уште поефикасен и стигна до убедлива победа без никакви проблеми.

Со овој триумф на едно коло до крајот Порто е на прв со 85 бода пред Бенфика која има 80 и Спортинг со 78 бода и натпревар помалку. Во последното коло на домашен терен Порто против Мадеира ќе се обиде победнички да ја заврши сезоната.