Лазаров и Нант лесно го сопреа ГОГ за нови бодови

Нант на Кирил Лазаров имаше успешен настап во 3. коло од Лигата на Европа и на домашен терен без многу проблеми ја совлада екипата на ГОГ oд Данска со 27:24.

Лазаров имаше добар настап со ефикасно издание и во победата на својот тим придонесе со четири гола, а најефикасен во тимот на Нант беше Мин со шест гола. Долго во првиот дел се играше израмнето, а во завршните минути Нант обезбеди предност од 11:8 на полувреме.

Во продолжението стекнатата позитива од првиот дел Лазаров и соиграчите ја одржуваа, веќе во 38. минута беше пет гола разлика и до крај без проблеми ја сочуваа за втора победа во Лигата на Еввропа.

Висла Плоцк и Фуксе Берлин во Полска одиграа многу интересен и квалитетен натпревар кој после голема борба го доби гостинскиот тим со 28:24. Екипите постојано го менуваа водството во најголемиот дел од мечот, а после 30 минути игра беше 14:15.

Дејан Милосављев имаше фантастично издание на голот на Фуксе Берлин со 12 интеревенции од кои две беа од седмерец во клучните моменти на натпреварот. Тој и Холм кој постигна осум гола беа најзаслужни за триумфот на бундеслигашот.

Победи во 3. коло од Лигата на Европа остварија уште и Тулуз на гостувањето кај Бидасоа Ирун и Ним против Спортинг, додека Ла Риоха и Магдебург одиграа без победник.