Жестока борба покрај езерото: Стружанка со херојски пресврт го реши Овче Поле СУ (ВИДЕО)

Екипата на Стружанка во рамки од 9. коло од Женската лига пред својата публика славеше против Овче Поле Славјански Универзитет, со резултат 25:23, во натпревар од групата Б.

На овој дуел судиите Иван Илиевски и Александар Шуковски имаа многу работа, поделија вкупно 15 исклучувања, од кои три за домаќинките и 12 за гостинките, досудија 18 седмерци, десет во корист за домашниот тим и осум за гостинскиот табор и покажаа два црвени картони.

Тимот од Свети Николе влезе мотивирано во дуелот, го диктираше темпото во првиот дел и беше по конкретен во однос на домаќинот. Овче Поле Славјански Универзитет во воведните пет минути имаше предност од 5:1, а домашната одбрана во првите 30 минути не беше на посакуваното ниво. Избраничките на Илија Бетувски по одличниот почеток се опуштија и при водство од 6:4 им дозволија на домаќинките да се вратат во игра.

Стружанка израмни на 6:6 и до крајот на полувремето имаше голема борба на двете страни од теренот. По нерешените 10:10, домаќинките како да застанаа, направија неколку технички грешки и повторно влегоа во криза. Гостинската екипа со погодоците на Вучевска и Галевска на полувреме замина со активен резултат од 13:10.

Ракометарките на Бетувски беа подобро расположени на почетокот во вторите 30 минути и успеаја да се одлепат на ,,плус пет” 15:10. Стружанка не се предаваше, заигра поангажирано во последниот дел и со пресврт стигна до трите бода. Откако беше 22:20 за гостинот, Стружанка со серија од 3:0 поведе со 23:22, но гостинките набрзина израмнија на 23:23. Иако Овче Поле Славјански Универзитет имаше шанса за реми, сепак, домаќинките се одбранија во последниот напад и преку Делиоска ги поставија конечните 25:23.

Најефикасни во победничката екипа беа Ивана Затуроска со десет и Магдалена Делиоска со шест погодоци. Кај поразениот табор се истакнаа Марија Галевска со осум и Елена Вучевска со девет гола.

Анастасија Сентовска и Марија Галевска од Овче Поле Славјански Универзитет поради три исклучувања заработија црвен картон во финишот и мораа да се преселат на трибините.

Погледнете ги возбудувањата во последните неколку минути во Струга…