Еурофарм Пелистер со гол предност на пауза против Агуаш Санташ

Ракометарите на Еурофарм Пелистер во натпревар од 8. коло од Лига на Европа на полувреме против Агуаш Санташ имаат минимална предност од 14:13.

Македонскиот вицепрвак со голот на кружниот напаѓач Василев го отвори натпреварот со водство од 1:0, но гостите од Португалија бргу израмнија на 1:1. Следуваше период, во кој двете екипи направија неколку грешки, па така резултатот по пет минути игра беше 2:2.

Тимот на Агуаш Санташ на двапати не искористи да дојде до водство, но исто така и избраниците на Ларс Валтер немаа голема комоција во играта. Танкоски со својот прв гол го врати водството на домаќините, погоди за 3:2. Ракометарите на Мореира не се предаваа и секогаш доаѓаа до изедначување на резултатот.

Еурофарм Пелистер кон средината на првото полувреме направи исчекор, имаше добар период и откако беше нерешено (4:4) домаќините со серија од 3:0 се одлепија на 7:4. Сепак, гостите успеаја да се вратат во игра, намалија на 7:6 во 15 минута, а минута подоцна го изедначија резултатот на 8:8.

Домашната екипа не дозволуваше гостинот да поведе и со серија од 2:0 дојде до позитива од 10:8. До крајот на првиот дел Еурофарм Пелистер беше екипата, која ја диктираше играта и имаше предност од еден до два гола разлика. Агуаш Санташ во желбата да дојде до камбек, се почесто правеше грешки во нападите. По 30 минути игра, резултатот беше 14:13 за домашниот тим.