Драма во финишот – Германија на колена пред европскиот првак Шпанија

Селекцијата на Шпанија стартуваше со победа на Олимписките игри во Токио откако во возбудлив натпревар до самиот финиш ја совлада репрезентацијата на Германија со 27-28.

Во првите петнаесетина минути се играше гол за гол до 5-5, пред Бундес тимот да се одлепи на водство од плус три, 9-6. Беше и 10-7, но набрзина погоди голманот Гонзало, потоа Македа и Гомез искористија две грешки на Германија и веќе беше 10-10. Повторно продолжи неизвесната игра гол за гол, но избраниците на Алфред Гисласон заминаа на пауза со предност, откако Јури Кнор погоди во последните секунди од првиот дел за 13-12.

Во второто полувреме Шпанците повторно ја преземаа контролата на теренот, имаа најчесто два или три гола предност, но упорните Германци преку Кастенинг и Вајнхолд израмнија на 21-21. Беше и 22-22 на петнаесетина минути до крајот, а тоа беше најава за возбудувања.

Вулф запре удар на Фернандез, па Кун казни едно невнимание во шпанската одбрана за 23-22. Вардарецот Гурбиндо ја врати предноста на страната на Шпаннија со убав гол, 23-24, но Генсхајмер израмни од пенал на седум минути до крајот.

Играта се забрза во финишот, па Соле и Шилер погодија за 25-25. Беше и 27-27, па следуваа грешки на двете страни и Душебаев погоди во мрежата на Гермаија за 27-28, пред Гисласон да повика тајм-аут. Вајнхолд направи пробивање, но Гурбиндо згреши на три секунди до крајот и Германците не го искористија последниот обид од девет метри, па триумфот остана за Шпанија.

По пет пати кај Шпанија погодија Гомез и Фигуерас, а голманот Гонзало собра 11 интервенции, додека кај Германија се истакна Вајнхолд со пет гола, а Битер и Вулф одбранија 11 удари на ривалите.