Добра игра на ослабениот Еурофарм Пелистер, но бодовите останаа за Ним

Екипата на Еурофарм Пелистер иако некомплетна успеа да одигра добар натпревар на гостувањето во Франција кај Ним, но се враќа со пораз од 25:23. Нијанси беа во прашање, а овој пораз го остави тимот од Битола на три разлика од лидерот Ним кој останува лидер во Групата Д од Лигата на Европа.

Ракометарите на Еурофарм Пелистер имаа добро отворање на средбата. После почетната израмнетост на силите и нерешени 3:3 дојде до првата предност од два гола 5:3, а потоа и до плус три, 8:5.

Тука дојде до враќање во ритам на домашните кои успеаја со серија од 4:0 да го свртат резултатот во своја полза. Стигнаа до водство кое го одржуваа до крајот од првото полувреме.

Иако Еурофарм Пелистер имаше одново нерешен резултат, сепак, не успеа да го врати и водството. Домашните дојдоа до погодок и на одмор заминаа со водство од 13:12.

Еурофарм Пелистер успеа подобро да го отвори и второто полувреме и дојде до 16:14 во 37. минута. Сепак, тука одново дојде до криза и серија од 4:0 на домашните кои комплетно го свртеа резултатот во своја полза. Стигнаа до 18:16 во 43. минута така што имаа позитивен резултат кој успеваа да го одржуваа.

Постојано се играше гол за гол. Еурофарм Пелистер намалуваше на еден гол негатива, но домашните веднаш зголемуваа и повторно имаа плус два. Кој победува стана јасно кога домашните поведоа со плус три. Имаа 23:20 на пет минути до крајот од натпреварот и тука веќе се гледаше кој победува. И покрај тоа Еурофарм Пелистер успеа да намали на гол негатива, но не успеа повеќе. Домашните имаа контрола и дојдоа до победа од 25:23 така што ги освоија двата бода од овој натпревар.