Двојка на Лазаров во новиот триумф на Нант

Ракометарите на Нант остварија нова победа во првенството на Франција, откако во 25. коло на домашен терен ја совладаа екипата на Шамбери со 30:24 иако после првиот дел имаа негатива.

Кирил Лазаров овој натпревар го заврши со два постигнати гола, еден од игра и еден од седмерец, а имаше и едно исклучување од две минути. Најзаслужни за триумфот на Нант беа Ривера со девет гола и голманот Нилсен кој имаше 18 одбрани.

Шамбери имаше добро издание во првото полувреме и после 30 минути игра на паузата заминаа со предност од 12:10. Сепак, во продолжението работите си дојдоа на свое место и Нант успеа да направи пресврт и да стигне до планираните бодови.

Со овој триумф Нант се зацврсти на третата позиција на табелата зад Монпелје со заостанување од пет бода и ПСЖ кој е далеку напред и на чекор до нова шампионска титула. Во следното коло Нант и Лазаров гостуваат кај Истр.