Бутел за малку ќе направеше од „готово – вересија“ во Битола

Екипата на Бутел во првото коло од плеј-оф фазата од Супер машката лига дојде до победа на гостувањето во Битола кај Еурофарм Пелистер 2 откако во неизвесна завршница триумфираше со 32:31. Составот на Еурофарм Пелистер 2 на овој натпревар беше драстично ослабен, недостасуваа Павле Петровиќ, Иван Димитроски, Никола Стоилевски и Димитар Димитриоски поради повреда.

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 тешко се справуваа со поискусните играчи на Бутел, кои во првото полувреме покажаа моќно издание и речиси сите грешки на противникот ги казнуваа со погодок. Со погодоците на Тот и Мајиќ, гостите од Скопје стартуваа со водство од 3:0. Првиот погодок домаќините го постигнаа во 7. минута преку Цветан Кузмановски и во преостанатиот дел од првите 30 минути заостануваа на сериозна негатива.

Бутелци во два наврати водеа со седум гола позитива, 10:3 и 11:4. Ракометарите на Александар Јовиќ немаа предводник во своите напади, па така првите шест погодоци за Еурофарм Пелистер 2 беа постигнати од шест различни играчи.

По водството на Бутел од 11:4, помладите „фармацевти фатија ритам, направија серија од 4:0 и ја преполовија негативната разлика на минус четири, 11:7. Гостинскиот состав продолжи во ист ритам, постигна уште шест погодоци и на полувреме замина со плус пет, 17:12.

Бутел во второто полувреме до 50. минута константно беше во водство од четири до пет гола разлика. Во текот на 40. минута резултатот беше 21:16 за избраниците на Кристијан Грчевски. На голот на Бутел, Чаневски, никако не дозволуваше домаќините да влезат во налет и на секоја нивна акција за камбек одговараше со интервенција.

Во последните десет минути дојде до големо опуштање во редовите на Бутел. Еурофарм Пелистер 2 го искористи падот во играта на гостите и успеа да намали само на минус два негатива, 28:26, во 54 минута, а две минути подоцна, Кузманоски повторно беше успешен од контра за минус еден, 28:27.

Драмата на натпреварот продолжи до последната секунда. Бутел во последниот напад не успеа да дојде до реализација, а во последните пет секунди, Еурофарм Пелистер немаше време да организира напад за реми.